O punkeroch a dobročinnosti

Autor: Katka Chovancová | 2.8.2011 o 14:26 | (upravené 4.8.2011 o 19:59) Karma článku: 10,91 | Prečítané:  2554x

Pôvodne som mala za cieľ napísať pár riadkov o tom, čím sa zaoberá Igor Matovič v lete a priniesť návod, ako sa dá klientelizmus merať dvoma úplne odlišnými metrami, keď treba. Po zhliadnutí oficiálneho vyjadrenia hlavného organizátora festivalu Punkáči deťom som sa ale rozhodla naškriabať pár riadkov o niečom úplne inom, keď nič iné, aspoň tlak menej dvíhajúcom. O tom, ako sa pred štyrma rokmi rozhodli punkeri byť dobročinnými a o tom, aké neľahké to niekedy je, spájať undergroundovú hudbu a charitatívnosť za úplného vylúčenia komerčných partnerov.

Niekedy, pred viac ako štyrmi rokmi, si pár mladých ľudí zmyslelo zorganizovať malý festival s veľkou myšlienkou- zorganizovať na kope koncerty punkových kapiel hrajúcich bez nároku na honorár; nežiadať komerčných partnerov o podporu (ktorú by, povedzme si pravdu, vtedy i tak pre niečo podobné zháňali ťažko) a prilákať na tento festival punk vyznávajúcich, ktorí zaplatením vstupného prispejú k finančnej pomoci pre organizáciu Pomoc deťom v ohrození. Sama som z tých, pre ktorých je punková hudba ich srdcu blízkou, okrem toho v tej dobe, tak ako aj dnes, bola o festivaly s podobnou hudbou na Slovensku núdza. Na prekvapenie niektorých a radosť mnohých sa festival s ďalšími narodeninami rozrastal, presťahoval i zapísal do povedomia väčšieho počtu ľudí. Posledné dve letá tento festival hostí piešťanská Lodenica a ujsť som si ho nenechala ani tento rok. Počasie nám neprialo, blato sme mali až za ušami, na nálade sa to ale neodrazilo a tak ako hovorím vždy, musím i teraz- tento festival má atmosféru priam výnimočnú.

Vždy sa bavím na tom, ako sa zatvária niektorí ľudia, keď vôbec meno tohto festivalu vyslovím. No hej, predstaviť sa dá pod tým hocičo, akokoľvek si spájať výstredne oblečených ľudí s farebnými vlasmi a železom napichaným kade- kde s detičkami, to chce istú mieru fantázie. Predstavte si to prosto tak, že po prvom a treťom ročníku festivalu zostali po odrátaní všetkých nákladov peniažky na to, aby skrz nadáciu Pomoc deťom v ohrození pomohlo konkrétnym deťom, u ktorých neplatilo to, čo všetci radi hovoríme- že zdravie si za peniaze nekúpiš. Pokiaľ rodina nemá finančné prostriedky na operáciu, medikamentóznu liečbu svojho dieťaťa či pomôcky na to, aby malo pri svojom postihnutí život aspoň jednoduchší, toto platiť jednoducho nemôže. A práve vtedy padá na úrodnú pôdu iniciatíva ľudí, ktorí venujú svoje niekoľkomesačné snaženie, energiu a čas organizovaniu tohto festivalu. A potom, tak ako tomu bolo tento rok, skončí tento festival napriek všetkému stratou, ktorú sa spomínaní organzátori snažia nielen vykryť, ale napriek všetkému aspoň minimálnu čiastku aj napriek tomu zaslať spomínanej spriaznenej organizácii. A takto to dopadá možno práve vďaka takým ľuďom, aký sa našiel v Lodenici tento rok. Podľa môjho názoru to už chce silnejší žalúdok, predávať pred bránou falošné lístky za 5 (!) eur vediac , na čo peniaze z kúpy originálneho lístka môžu poputovať. A len na doplnenie, lístok na tento festival stál v predpredaji 18 eur, čo nie je svetoborná suma pre festival, ktorý je na Slovensku svojím line upom momentálne jedinečným, pričom lákadlom na ňom boli naozaj známe mená.

Tak ako každá akcia, aj táto má svoje muchy, ale moja pochvala patrí celému organizačného tímu, ktorý po tomto všetkom možno zavesí tieto svoje aktivity na klinec. Myslím, že väčšina tých, ktorí o tento článok zavadia, o niečom takomto nikdy nepočuli. Tak vidíte, charita môže mať rôzne formy, nielen tie, pri ktorých sa vrážajú nemalé prostriedky do propagácie a atraktívnych reklamných spotov v televízii...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?